IBM Rational Robot - I - Nedir ve Nasıl Yüklenir ?

Herkese Merhabalar,


Sizlere IBM Rational Robot yazılımdan bahsedeceğim.. Yazı içerisinde kullanılan terimlerin İngilizce olarak yer almasını daha uygun bulduğumdan İngilizce olan terimlerin Türkçe karşılıklarından bahsetmeyeceğim...


Hızlıca yazıda bulunacak konu başlıklarına değineyim;

  • Rational Robot Nedir ?
  • Rational Robot Hangi Amaçla kullanılır ?
  • Rational Robot Neleri Test Edebilir ?
  • Rational Robot Nasıl Yüklenir ?
  • Rational Robot Nasıl Kullanılır ?


Gelelim cevaplara...


Rational Robot Nedir ?
Rational Robot, Rational firmasının geliştirdiği bir test aracıdır. 2003 Yılında IBM'in Rational'ı satın almasından sonra IBM Rational Robot olarak geliştirilmeye devam edilmiştir.

  • Rational Robot bir "Functional Testing Tool' dur
  • Rational Robot bir Regression Testing Tool' dur

Rational Robot Neleri Test Edebilir ?
Rational Robot bir "Functional Testing Tool" dur

Rational Robot ile sistemin kullanıcının istediklerini yapıp yapamadığını, herşeyin olması gerektiği gibi olup olmadığını test edersiniz. Yani gerekli fonksiyonların yerine getirilip getirilmediğini test edebiliriz.


Rational Robot bir "Regression Testing Tool" dur

Bir yazlımı geliştirirken değiştirdiğiniz bir kısım başka bir yerde bir soruna neden olabilir. Bu gibi durumlarda sistemde yapılan değişikliğin başka unsurları etkileyip etkilemediğini de test etmek gerekir. Bu tarz bir teste "Regression Test" denir. Robot ile bu durumlarla karşılaşılıp karşılaşılmadığını test edebilirsiniz.


Rational Robot Neleri Test Edebilir ?


Rational Robot bir çok ortamı ve dili destekler bunlar ; HTML, DHTML, Java, VS.NET, Microsft Visual Basic and Visual C++, Oracle Developer/2000, PeopleSoft, Sysbase PowerBuilder ve Borland Delphi.Rational Robot ile GUI tabanlı uygulamarı veya uygulamaların GUI'lerini de test edebilirsiniz. Rational Robot Nasıl Yüklenir ? 


IBM (http://www-01.ibm.com/software/awdtools/tester/robot/) gerekli dosyaları indirdiğinizi ve bilgisayarınıza Installation Manager'i yüklediğinizi varsayıyorum. Rational Robot için indirilen dosyalar yaklaşık olarak 464 MB kadar tutuyor. Bu yazıyı yazarken kullandığım güncel sürüm 7.0.2 idi. Sürüm değişikliklerinde indirilen verilen boyutları değişebilir.


IBM Rational Robot'un en kolay ve en doğru yükleme şekli Installation Manager ile yüklemektir.


Bunun için Installation Manager'i açtıktan sonra Üst Menüden;
File --> Preferences (Dosya -->Tercihler) Add Pool (Havuz Ekle) Browse (Göz At) -->
Dosyaları indirdiğiniz path / (Default olarak User / Download Director )
/Sıkıştırılmış dosyanın açıldığı klasör / disk1 / diskTag.inf dosyasını seçin. 
Diğer indirdiğiniz dosyalar için de aynı işlemi uygulayın.


Yükleme esnasında herhangi bir ayar değiştirmek zorunda değilsiniz. Yükleme bittikten sonra Ratioal Robot'u kullanmak için "License Key" belirtmeniz gerekiyor bunun için "Rational License Key Administrator" uygulamasını çalıştırıp indirdiğimiz dosyalarla beraber olan .upd dosyasını tanıtın. 


Artık Rational Robot kullanıma hazır.


No comments: